Powroźnik. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Beskid Sądecki to kraina idealna dla osób aktywnych, którym marzą się górskie wycieczki w pięknej scenerii. Kraina ta może okazać się również bardzo ciekawym kierunkiem dla miłośników historii i drewnianej architektury. Jakie atrakcje czekają w beskidzkich dolinach? Na jakie miejscowości w tej części kraju warto zwrócić szczególną uwagę?

W gronie najciekawszych miejscowości leżących na terenie Beskidu Sądeckiego, znajduje się Powroźnik. Wieś ta leży w dolinie potoku Muszynka, pomiędzy dwoma znanymi kurortami: Krynicą i Muszyną. Turyści, którzy zatrzymają się na jej terenie, nudzić się nie będą. Powroźnik to ciekawy cel wycieczki, szczególnie dla osób zainteresowanych historią. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z końca XIV wieku. Wiadomo, że była to swego czasu wieś królewska, którą Władysław Jagiełło podarował biskupom krakowskich. Z XVI wieku pochodzi już sporo wzmianek na temat Powroźnika. Z zachowanych dokumentów wynika, iż w tym czasie istniała tu huta szkła o sporym znaczeniu, jednak w XVIII wieku zakład ten przestał funkcjonować. Wiadomo też, że aż do czasów II wojny światowej wśród mieszkańców wsi dominowali Łemkowie.

Współczesny Powroźnik to spokojna wieś, do której warto zajrzeć ze względu na cenną pamiątkę po Łemkach. Jest nią drewniana greckokatolicka cerkiew św. Jakuba, obecnie pełniąca rolę kościoła. Cerkiew ta pochodzi z 1600 roku i jest jedną z najstarszych budowli tego typu w południowej części kraju. Podobnie jak wszystkie cerkwie łemkowskie, tak i ona jest budowlą trójdzielną, w której nawa, prezbiterium i babiniec są od siebie wyraźnie odgrodzone. Łamany dach namiotowy i piękna sylwetka to nie wszystko. Ta cenna perełka dawnej architektury może się pochwalić wspaniałym wnętrzem. Zachwyca polichromia figuralna z początku XVII wieku oraz barokowy ołtarz główny z ikoną Matki Boskiej, uwagę przyciąga też XVII-wieczny ikonostas. Pięknie prezentuje się też rokokowa ambona z 1700 roku, której również warto się uważniej przyjrzeć.

Malowniczy Powroźnik może być dla wielu z nas ciekawym punktem w programie wycieczki po Beskidzie Sądeckim. Malownicza okolica, cenna perełka drewnianej architektury oraz niepowtarzalny klimat – oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.