Hiszpania i jej skarby. Galicja

Hiszpania to kraj znany z pięknych plaż i cennych zabytków. Gdzie możemy ich poszukać? Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Galicja. Wycieczki po północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego będą dla wielu z nas rewelacyjną przygodą, szczególnie w chwili, gdy skupimy się na najpiękniejszych zakątkach Galicji. Na jakie atrakcje powinniśmy tu zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z największych atrakcji w całej Galicji jest katedra w Santiago de Compostela. To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Hiszpanii oraz jeden z najpopularniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Europie. Katedra ta przyciąga potężną bryłą oraz wnętrzem, w którym kryje się wiele cennych dzieł sztuki. Jest to jednocześnie miejsce kultu św. Jakuba, do którego przybywają wierni z całego świata. Galicja to również malownicze wybrzeże Costa da Morte, na terenie którego znajduje się przylądek Finisterre. Dawniej wierzono, że w tym miejscu kończy się świat, jednak wielkie odkrycia geograficzne zmusiły mieszkańców Hiszpanii do zmiany poglądu. Mimo to przylądek ten wciąż jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Półwyspu Iberyjskiego, a chętnych na wizytę na jego terenie nie brakuje.
W czasie wycieczki po Galicji warto zwiedzić miasto La Coruña, będące bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i portowym. Na turystów czekają tu m.in. Zamek Castillo de San Antón oraz Akwarium Finisterrae, nie lada gratką jest też punkt widokowy Monte de San Pedro. Najważniejszym skarbem, jakim może się pochwalić La Coruna, pozostaje jednak słynna Wieża Herkulesa, mogąca się pochwalić wpisem na listę UNESCO. Na czym polega jej wyjątkowość? Na tym, iż obiekt ten jest najstarszą działającą latarnią morską na świecie. Jej historia sięga początków naszej ery, trudno zatem przejść obok niej obojętnie.
W czasie historycznej wycieczki po Galicji nie można pominąć miasta Lugo, na terenie z cennymi zabytkami spotkamy się niemal na każdym kroku.Mury miejskie z czasów Rzymian stały się wizytówką Lugo, warto tu jednak zobaczyć i takie skarby, jak rzymskie łaźnie oraz potężną katedrę.

Na terenie Galicji czeka też urocze miasteczko Pontevedra, znane z wyśmienitej kuchni i wielu malowniczych zakątków. Okolice tego miasta sprzyjają amatorom aktywnego wypoczynku, a kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł do woli korzystać z okolicznych szlaków pieszych i rowerowych. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Do miasta Ourense, znanego ze źródeł geotermalnych. Wiadomo, że z ich mocy z powodzeniem korzystali już starożytni Rzymianie, którzy – jako pierwsi- zaczęli wykorzystywać je do walki z chorobami o podłożu reumatycznym. Kto chce poczuć magię tradycyjnej wioski galicyjskiej, ten powinien się wybrać do San Andrés de Teixido – miejscowości znanej m.in. z sanktuarium św. Andrzeja oraz malowniczej okolicy. Region winiarski Ribeira Sacra, otoczone wodami Atlantyku wyspy Cies – oto kolejne atrakcje, którymi Galicja może oczarować nawet tych najbardziej wymagających turystów.

1 thought on “Hiszpania i jej skarby. Galicja

  1. Galicja pod względem atrakcji jest niepowtarzalna, dodatkowo gastronomicznie jest na najwyższym poziomie. Jest tam bodajże największa koncentracja restauracji z gwiazdką michelin.

Comments are closed.