Pireneje i ich turystyczny potencjał

Kto lubi górskie wycieczki i piękne krajobrazy, ten z pewnością doceni Pireneje. Góry te robią wrażenie zarówno wysokogórskim charakterem, jak i rozmiarami. Co każdy z nas powinien wiedzieć o Pirenejach?

Ten malowniczy łańcuch górski rozciąga się w południowej części Europy, na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Łańcuch ten ma długość 450 km, przy czym na wielu odcinkach stanowi on naturalną granicę pomiędzy Francją i Hiszpanią. Na terenie Pirenejów leży też Andora – niewielki, górski kraj, cieszący się coraz większym powodzeniem wśród piechurów oraz amatorów sportów zimowych.

A czym mogą się pochwalić Pireneje? Ich najwyższym szczytem jest Pico de Aneto (3404m n.p.m.) znajdujący się na terenie Hiszpanii. Po stronie hiszpańskiej czekają też tak popularne szczyty, jak Trzy Siostry (Las Tres Sorores), robiące wielkie wrażenie swoją formą. A co z Francją? Tu najwyższym szczytem jest Vignemale (3298m n.p.m), również cieszący się sporym zainteresowaniem piechurów. W Pirenejach nie brak też popularnych miejscowości i regionów turystycznych, w których można znaleźć tanie noclegi i szereg restauracji. Po stronie hiszpańskiej wyróżnia się Astun i imponującą ilością kurortów narciarskich, z kolei Francja może się pochwalić malowniczo położonym Cauretes. Po stronie francuskiej na uwagę zasługuje również Park Narodowy Pirenejów, który swoim zasięgiem obejmuje 477 kilometrów kwadratowych. Wycieczki po jego terenie dostarczą niezapomnianych wrażeń i turystom – przyrodnikom, i tym, którzy lubią spędzać wolny czas w malowniczej scenerii. Uwagę przyciąga również Cirque de Gavarnie – polodowcowe zagłębienie otoczone wysokimi ścianami skalnymi. Kto tu trafi, ten ujrzy potężny wodospad Grande Cascade de Gavarnie. Liczy on sobie aż 422 metry wysokości i jest jednym z najwyższych wodospadów w całej Europie. Inną ciekawostką, której w czasie wędrówki po Pirenejach warto się przyjrzeć, jest Jezioro Gaube, urzekające malowniczym otoczeniem.

Pireneje to potężne góry, które mogą oczarować każdego. Kto lubi spędzać czas w aktywny sposób i chce cieszyć się pięknymi widokami, ten znajdzie dla siebie w tych górach moc atrakcji.

1 thought on “Pireneje i ich turystyczny potencjał

  1. Ciekawa odmiana. Hiszpania to nie tylko plaże i palmy. Turystyka zimowa i narciarstwo jest tam również popularne.

Comments are closed.