Co warto wiedzieć o Krainie Wielkich Jezior Mazurskich?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to malowniczy obszar rozciągający się od Rucianych-Nidy na południu do Węgorzewa na północy Polski. To jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, który co roku odwiedzają rzesze turystów.

W skład jego wchodzi 2600 małych i dużych jezior zespolonych rzekami i kanałami, otoczonych pięknymi piaszczystymi plażami, łagodnymi podejściami, idealnymi do korzystania z kąpieli. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich powstała w wyniku zlodowacenia bałtyckiego, które zdarzyło się ok.10 tys. lat temu.

Na początku było w tym miejscu wielkie morze, które z biegiem lat podzieliło się na mniejsze części. Pomiędzy jeziorami utworzono sieć kanałów, którymi obecnie przemieszczają się motorówki, żaglówki i inne jednostki pływające.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – to warto wiedzieć!

Na powierzchni 110 km leżą takie miejscowości jak: Mikołajki, Orzysz, Ryn, Giżycko, a także inne mniejsze urokliwe osady, gdzie znajdziemy mniej turystów i trochę spokoju. Na Mazurach znajdziemy największe jezioro w Polsce – Śniardwy (113,8 km²) oraz Mamry (105 km²), Niegocin, Orzysz, Łagodne, Tałty. Wg portalu www.e-warmia.pl Mazury to jeden z trzech najczęściej wybieranych celów podróży wakacyjnych Polaków, z najładniejszym szlakiem żeglugowym w tej części Polski.

Co ciekawego można zobaczyć na Mazurach?

Najważniejszym punktem do zaliczenia podczas pobytu na Mazurach jest Kraina Wielkich Jezior, w tym największe z nich, Śniardwy. Jest ogromne, niezbyt mocno skomercjalizowane, pięknie położone. Aby je podziwiać w pełnej krasie, w pobliżu usytuowano kilka punktów widokowych. Oto inne zlokalizowane w tamtym rejonie miejsca, które naprawdę warto zobaczyć:

  • Wilczy Szaniec
  • Twierdza Boyen
  • Zamek w Kętrzynie
  • Bunkry Mamerki
  • Pałac w Sztynorcie
  • Mosty w Stańczykach
  • Piramida w Rapie