Wszystko o kamerach sportowych GoPro – porównanie modeli, wskazówki, akcesoria

Już od kilkunastu lat kamery sportowe cieszą się niesłabnącą popularnością, a marka GoPro zyskała miano lidera na rynku. Urządzenia GoPro uznawane są za idealne do użytku podczas aktywności sportowych nawet w trudnych warunkach pogodowych. Zastanawiasz się, jaką kamerę GoPro wybrać? A może już ją masz i potrzebujesz porad dotyczących jej użytkowania? Poniżej przedstawiamy zbiór informacji i ciekawostek na temat kamer GoPro.

Jak przymocować GoPro do głowy albo kasku?

Do zamontowania kamery na głowie lub kasku wykorzystaj dedykowany pasek mocujący. Bez problemu znajdziesz go w Internecie. Pasek jest regulowany, dzięki czemu dopasujesz go do swojego rozmiaru głowy czy kasku.

Możesz również skorzystać z mocowań zaciskowych, pozwalających przyczepić kamerę do otworów wentylacyjnych w kasku. Rozwiązanie to okazuje się szczególnie przydatne podczas jazdy na rowerze lub motocyklu – czyli w sytuacjach, w których pasek mógłby się zsunąć.

Jakie akcesoria dokupić do GoPro?

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do kamer GoPro, pomagającym wykorzystać jej możliwości w pełni. Niektóre z nich to:

  • etui wodoszczelne,
  • mocowania,
  • filtry kolorowe, poprawiające barwy na nagraniu,
  • uchwyty, klipsy i przyssawki,
  • piloty,
  • statywy i wysięgniki,
  • lampy
  • szybkozłączka
  • kable do GoPro.

Czy GoPro może być używana jako kamera samochodowa?

Jeśli chcesz, możesz używać kamery GoPro jako samochodowej. W celu nagrywania filmów podczas jazdy przymocuj urządzenie do deski rozdzielczej lub przedniej szyby.

Pamiętaj jednak, że GoPro nagrywają w trybie loop, czyli w pętli. Co to oznacza? Kamera automatycznie nadpisuje najstarsze nagrania, gdy karta pamięci jest pełna. W przypadku stłuczki koniecznie od razu wyeksportuj więc nagranie na zewnętrzny nośnik, bo wkrótce możesz go bezpowrotnie stracić.

Czy GoPro może być używana jako kamerka internetowa?

GoPro może być wykorzystywana jako kamerka internetowa. Aby skorzystać z tej funkcji, połącz kamerę z komputerem za pomocą kabla USB, a następnie uruchom aplikację GoPro na komputerze. W aplikacji wybierz tryb kamerki internetowej i gotowe!

Jakie GoPro kupić? Porównanie modeli GoPro Hero 9 i GoPro Hero 10

Najnowszy produkt od GoPro to kamera Hero 10. Cena jest, jak łatwo się domyślić, wyższa niż poprzednich modelach.

Czym różnią się te dwa warianty? Większość specyfikacji wygląda podobnie. Jedna z różnic to waga urządzeń. Obie kamery sportowe są wyjątkowo lekkie. Hero 10 waży 153 gramy, a Hero 9 – 159 gramów. Kolejną różnicę stanowi standard nagrywania. „Dziesiątka” rejestruje filmy w standardzie 5,3K, podczas, gdy starsza wersja „tylko” w 5K. To już wszystkie różnice wymienione w specyfikacji GoPro. Opinie użytkowników mówią zaś dodatkowo o tym, że w Hero 10 łatwiej o ustabilizowanie obrazu.

Jeśli nie zajmujesz się tworzeniem multimediów z GoPro zawodowo i chcesz nieco zaoszczędzić, sięgnij po model Hero 9.

Wodoszczelność GoPro – czy mogę używać GoPro pod wodą?

Większość kamer GoPro jest wodoszczelna i można używać ich pod wodą. Pamiętaj jednak, że każdy model ma określoną dopuszczalną głębokość zanurzenia. Przed pływaniem upewnij się też, że urządzenie zostało poprawnie umieszczone w dedykowanym do tego etui.

Ile trzyma bateria GoPro?

Czas pracy baterii w kamerze GoPro zależy od sposobu jej użytkowania. Zazwyczaj pozwala na nagranie filmu o długości około 60-70 minut. Podczas korzystania z kamery możesz jednak podłączyć ją do powerbanka, przedłużając czas pracy.

GoPro – cena. Ile kosztuje GoPro?

Ceny kamer GoPro są dość wysokie w porównaniu do innych kamer sportowych dostępnych na rynku, jednak uznaje się je za znacznie bardziej zaawansowane technologicznie.

Kamera GoPro Hero 10 kosztuje 2599 złotych. Starsze modele, takie jak Hero 9 znajdziesz już za 2099 złotych.

Jak podłączyć GoPro do telewizora?

Najłatwiejszym sposobem, aby podłączyć GoPro do telewizora, jest skorzystanie z kabla HDMI. Jak to zrobić? Wepnij jeden koniec kabla HDMI do kamery, a drugi do telewizora. Następnie na telewizorze wybierz odpowiednie źródło sygnału (HDMI). Na ekranie powinny wyświetlić się nagrane przez kamerę filmy i zdjęcia.

Jeśli Twój telewizor to jeden ze starszych, nieobsługujących HDMI modeli, możesz skorzystać z kabla AV. Jest on często dołączany do zestawu z kamerą. Procedura powinna wyglądać tak samo, jak w przypadku kabla HDMI.

Jaki program do obróbki filmów z GoPro wybrać?

Jednym z popularnych programów do edycji filmów z GoPro jest Adobe Premiere Pro, oferujący narzędzia do montażu, korekcji kolorów i dodawania efektów specjalnych.

Inne rozwiązanie warte uwagi to Davinci Resolve – narzędzie bardziej podstawowe, ale dostępne w wersji darmowej. Szukasz bezpłatnych aplikacji dla początkujących? Być może zainteresują Cię Blender i Shotcut.

Słowem podsumowania

Warto pamiętać, że korzystanie z kamer sportowych GoPro wymaga trochę wprawy i cierpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o montaż kamery na różnych akcesoriach. Jednak po krótkim okresie nauki używanie kamery staje się intuicyjne, a tworzenie filmów ze swoich przygód przynosi ogrom satysfakcji.

Sprawdź również Zegarek sportowy, smartwatch, czy opaska smartband – co lepiej sprawdzi się w podróży?