Polskie zamki. Czocha

Zamek Czocha jest jednym z najcenniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk, zalicza się też do najchętniej odwiedzanych przez turystów zamków Polsce. Dlaczego ta budowla dla wielu osób jest tak ważnym kierunkiem wycieczki?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zwiedzić zamek Czocha. Dla jednych wielkim walorem tej budowli jest malownicze otoczenie. Potężny zamek wznosi się nad wodami Jeziora Leśniańskiego, a miejsc, w których można podziwiać wspaniałe panoramy, w rejonie zamku nie brakuje. Sama budowla zachwyca swoją charakterystyczną sylwetką, tajemniczą atmosferą oraz historią, która zaczyna się w XIII wieku.
Zamek Czocha w Leśnej dość często zmieniał swych właścicieli. Powstał w wieku XIII, a jego głównym zadaniem była obrona polsko-czeskiej granicy. Z czasem zmieniła się funkcja zamku, a to oznaczało kolejne przebudowy. Już w XVI wieku obronna budowla przemieniła się w renesansową rezydencję, należącą do rodziny von Nostitz. Największe zmiany związane z wyglądem zamku Czocha nastąpiły jednak w początkach XX wieku, kiedy jego właścicielem był Ernst Gutschow. Człowiek ten dysponował sporym majątkiem, który chętni wydawał na swe pasje – dzieła sztuki, dawną broń i starodruki. Zafascynowany dawnymi rycinami przedstawiającymi zamek Czocha, postanowił przebudować zamek tak, by przywrócić mu dawny charakter. Efekty tych prac możemy podziwiać obecnie podczas zwiedzania zamku Czocha.

Czym zachwyca sam zamek? Co możemy zobaczyć w trakcie spaceru po jego terenie? Wspaniale prezentują się zamkowe wnętrza z wiekowymi meblami i pięknymi boazeriami, duże wrażenie robi też zabytkowa łazienka, w których zachowała się wanna uznawana za najstarszy zabytek tego typu w Polsce. Łoże z zapadnią, piękna biblioteka oraz izba tortur – oto kolejne atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających zamek Czocha. Warto też spędzić nieco więcej czasu na zamkowym dziedzińcu, na terenie którego zachowała się „studnia niewiernych żon”. I z nią wiąże się wiele legend, które możemy poznać podczas zwiedzania zamku.