Poznańskie atrakcje. Co warto zobaczyć?

Stolica Wielkopolski jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników historii i architektury. Czym zachwyca Poznań? Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania miasta?

Poznań to jedno z największych i najciekawszych miast w Polsce, na terenie którego z historią spotkamy się niemal na każdym kroku. Kto chce zobaczyć miejsce, w którym rodził się nie tylko Poznań, ale i państwo polskie, ten powinien trasę wycieczki zaplanować w taki sposób, aby rozpocząć ją na Ostrowie Tumskim. To miejsce było świadkiem wielu ważnych wydarzeń, a o jego znaczeniu do dziś przypominają znajdujące się tu budowle. Potężna katedra z grobami pierwszych Piastów robi wrażenie, a wizyta w jej murach jest świetnym wprowadzeniem do dalszego spaceru po mieście.

Zwiedzanie Poznania nie może się obejść bez wizyty na Rynku Starego Miasta, który został wytyczony w połowie XIII wieku. Otoczony kolorowymi kamienicami plac może się pochwalić renesansowym ratuszem, domkami budniczymi oraz taką ciekawostką, jaką jest rzeźba Bamberki. W tej części Poznania czeka też Rogalowe Muzeum, w którym można dowiedzieć się, jak powstaje najsłynniejszy poznański przysmak. Miłośników historii może też oczarować Cytadela, niegdyś znana jako miejsce publicznych egzekucji. To właśnie w tym miejscu w lipcu 1946 roku powieszono Arthura Greisera – zbrodniarza wojennego. Poznańska Cytadela jest obecnie najważniejszym parkiem miejskim, zajmującym powierzchnię 100 hektarów. Na jego terenie czekają liczne atrakcje, m.in. dwie placówki muzealne, amfiteatr oraz wiele zachowanych obiektów fortecznych. Zabytkowy Park Wilsona z ogromną palmiarnią, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Stary Browar, będący najpopularniejszą galerią handlową Wielkopolski – oto kolejne ciekawe miejsca, którym w trakcie wycieczki po Poznaniu warto poświęcić swój czas.

Dla tych, którzy chcą aktywnie wypoczywać w pięknym otoczeniu, ciekawym punktem w programie wycieczki będzie Jezioro Maltańskie. Ten sztuczny zbiornik zaskakuje bardzo dobrym zagospodarowaniem oraz historią, która wiążę się z zakonem joannitów. Jezioro Maltańskie przyciąga kajakarzy i amatorów nart wodnych, czekają tu również trasy dla rolkarzy, narciarzy i spacerowiczów. ZOO, kolejka wąskotorowa oraz liczne restauracje – wszystko to sprawia, że Malta zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie współczesnego Poznania.