Dubrownik – co warto zobaczyć?

dubrovnik

Dubrownik to najsłynniejsze miasto Chorwacji oraz obowiązkowy punkt w programie wycieczki po Dalmacji. Tu, w krainie znanej z pięknych plaż, na brak cennych zabytków nie można narzekać. Dubrownik może się pochwalić unikalną kolekcją zabytkowych budowli, a czas spędzony w tym mieście dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Dubrownik – raj dla miłośników historii

Zwiedzanie Dubrownika to fascynująca podróż w czasie, pozwalająca lepiej poznać dzieje tej części Europy. Samo miasto może się pochwalić długą i dość burzliwą historią, w której nie brak ważnych wydarzeń. Co wiemy na temat przeszłości najsłynniejszego miasta Chorwacji?

Wiadomo, że Dubrownik istniał już w VII wieku, a przez pewien czas był stolicą republiki Dubrownieckiej. Była to niezależna republika kupiecka, starająca się unikać popadania z zależność od Turcji i Wenecji. Trudnym okresem dla Dubrownika był XX wiek. Dwie wojny światowe oraz wojna prowadzona na Bałkanach w latach 90. XX wieku i rozpad Jugosławii poważnie odbiły się na mieście. I choć dziś Dubrownik jest pięknie odnowiony, pamięć o wojnie wciąż jest tu silna.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Dubrowniku?

Dubrownik to ciekawy cel wycieczki dla miłośników budowli mogących się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Tutejsza starówka, wpisana na listę UNESCO, przyciąga wąskimi uliczkami i placykami, przy których możemy podziwiać piękne budowle. Wśród tych najważniejszych znajduje się Kościół Św. Błażeja (patrona miasta) oraz Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której podczas zwiedzania Dubrownika nie można pominąć.

W mieście tym czeka na nas również klasztor franciszkański, a na jego terenie najstarsza w Europie apteka (działająca od XIV stulecia). Zabytkowe studnie, Kolumna Rolanda oraz takie budynki, jak Pałac Rektorów – wszystko to wzbudza zachwyt i zachęca do spędzania wolnego czasu w Dubrowniku. A spacer po murach miejskich otaczających to miasto to przygoda, która na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.

Świetne atrakcje i zabytki znajdziesz też w dobrej, polskiej Zielonej Górze. Odwiedź https://ezielona.pl i zobacz, jak możesz spędzić urlop w tym pięknym mieście.

Dubrownik to miasto wyjątkowe, kuszące zarówno swoją historią, jak i okolicą. Biura podróży już dawno dostrzegły jego potencjał, dzięki czemu wczasy w rejonie tego miasta stały się jedną z najpopularniejszych ofert wypoczynku w Chorwacji. Warto z niej skorzystać i odkryć piękno miasta, które jest dumą Dalmacji.