Łódzkie atrakcje. Co warto zobaczyć?

Łódź to piękne miasto, kojarzone z filmową „Ziemią Obiecaną” i wielkimi fabrykami. Dla tych, którzy lubią postindustrialne atrakcje, wycieczki po stolicy województwa łódzkiego będą nie lada gratką. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Łódź to miasto kominów (przed wojną było ich tu około 300) oraz rzek (przepływa ich około 20). To również miasto cennych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Zwiedzanie Łodzi nie może się obejść bez spaceru po słynnej ulicy Piotrkowskiej, przy której znajduje się wiele pięknych kamienic i pałaców budowanych przez łódzkich fabrykantów. Jest to najdłuższa ulica handlowa w Europie oraz popularne miejsce spacerów. W ich trakcie można się spotkać z bajkowymi postaciami oraz wielkimi Łodzianami. Czeka tu m.in. rzeźba Artura Rubinsteina grającego na fortepianie, pomnik Juliana Tuwima i Władysława Reymonta. Ważnym obiektem jest też Pomnik Trzech Fabrykantów, nawiązujący do początków przemysłowych dziejów Łodzi.
Bardzo ważnym miejscem w Łodzi jest Manufaktura – wielki kompleks rozrywkowo-handlowy, który powstał na terenie dawnej fabryki Poznańskiego. Pałac Izraela Poznańskiego stoi tuż obok tego kompleksu i jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Dziś w jego murach mieści się muzeum, dzięki któremu można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat Łodzi i jej historii. Łódzki Luwr nie jest jedyną rezydencją przypominającą o bogactwie dawnych fabrykantów. Zachwyca też pałac Scheiblera oraz przylegające do niego osiedle robotnicze Księży Młyn.
W czasie wycieczki po Łodzi warto też zajrzeć do Muzeum Kinematografii, warto też odwiedzić Planetarium EC1. Jest ono częścią Centrum Nauki i Techniki EC1, które urządzone zostało na terenie miejskiej elektrociepłowni z początku XX wieku. Nie lada gratką jest też Muzeum Dętka, czyli kanały znajdujące się pod placem Wolności. Podziemna trasa turystyczna, choć krótka, może na każdym zrobić ogromne wrażenie. Ważnym miejscem jest też Centralne Muzeum Włókiennictwa, znajdujące się na terenie Białej Fabryki (dawnej fabryki Geyera).
Gdzie jeszcze warto się wybrać, by docenić magię i bogactwo Łodzi? Na wycieczkę śladem łódzkich Żydów, o których przypomina m.in. cmentarz żydowski. Zajmuje on 42 hektary powierzchni i jest największą nekropolią żydowską w całej Europie. Nie brak tu zabytkowych macew, a każda z nich zachwyca bogatą symboliką i starannym wykonaniem. Warto też zaglądać na łódzkie podwórka, na których zachowały się jeszcze pożydowskie kuczki.

W rejonie Łodzi nie brak też miejsc zielonych. W samym mieście zachwyt wzbudza Palmiarnia Ogrodu Botanicznego, znajdująca się na terenie Parku Źródliska I. Dla tych, którzy mają więcej czasu, ciekawym terenem będzie Las Łagiewnicki. Ten kompleks leśny zajmuje 1200 ha powierzchni i jest idealnym miejscem dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek na łonie natury.