Krzykawka – dlaczego warto odwiedzić tę jurajską atrakcję?

Jest jedną z tych miejscowości, na teren której chętnie zaglądają miłośnicy historii. Dla nich wycieczki po miejscach, które znane są z ważnymi potyczkami, są przecież nie lada gratką. Nic dziwnego, że na terenie Wyżyny Śląskiej kusi ich w szczególności miejscowość o nazwie Krzykawka.

Leży ona w pobliżu Olkusza i przypomina o ważnych wydarzeniach z lat 60. XIX wieku i walkach toczonych w trakcie powstania styczniowego. Dlaczego Krzykawka bywa tak ważnym celem wycieczki dla niektórych turystów?

Jurajskie atrakcje na wyciągnięcie ręki – Krzykawka

Krzykawka to miejscowość, której z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. przebiega przez nią Szlak Powstańców 1863 roku, który najlepiej podkreśla związki tej miejscowości z powstaniem styczniowym. Jednak nie tylko partyzanci i ich działalność przyciągają tu miłośników historii. Krzykawka, o której wspomina się w źródłach już w XIII wieku, znana jest też z pozostałości rycerskiego zamku oraz z klasycystycznego dworku. Wiadomo również, że w XIX wieku na jej terenie istniały kopalnie galmanu, co na terenach pomiędzy Sławkowem a Olkuszem nie jest zjawiskiem rzadkim.

W latach 40. XX wieku często na terenie wsi oraz w jej najbliższej okolicy dochodziło do potyczek pomiędzy partyzantami a Niemcami, jednak najsłynniejsza bitwa w dziejach Krzykawki rozegrała się w dniu 5 maja 1863 roku. Poległ w niej płk. Nullo, którego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Olkuszu.

Sama Krzykawka może się pochwalić malownicza okolicą oraz zabytkami, dzięki którym wycieczki po jej terenie stają się przyjemnością dla każdego

Uwagę przyciąga tzw. Grodzisko – miejsce, w którym najprawdopodobniej w XIII wieku istniał już zamek książęcy. Do dziś widoczne są ślady majdanu oraz muru obwodowego. Znacznie lepiej zachowanym zabytkiem jest dworek. To ciekawy przykład architektury klasycystycznej z I połowy XVIII wieku, który obecnie służy mieszkańcom jako biblioteka. Wokół dworu można ujrzeć pozostałości dawnego parku, dzięki czemu to miejsce staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla gości. Na terenie wsi upamiętnione zostało również miejsce śmierci płk. Nullo.

Więcej artykułów o interesujących celach turystycznych, znajdziesz w serwisie oPodrozach.pl.

Wieś ta jest atrakcyjna i dla tych, którzy w czasie wycieczki po Jurze chcą poznawać jej przyrodnicze i krajobrazowe bogactwo. Dla nich wielką atrakcją są piękne jary i wąwozy, którymi jest otoczona Krzykawka. W efekcie to miejsce ma wyjątkową moc przyciągania turystów- nie tylko tych, których fascynuje historia oraz działania związane z powstaniami.